Kostel sv. Barbory ve Velešovicích

Filiální kostel sv. Barbory z let 1731-32 barokního slohu a kaple se sochou sv. Jana Nepomuckého z r. 1904. Stojí na ohrazeném hřbitově. Původně mněl tři oltáře. Nad hlavním oltářem je obraz čtrnácti pomocníků se svatou Barborou. Na věži jsou umístěny 3 zvony. Jeden vážící 185 kg z roku 1660, malý 19 kg vážící umíráček z roku 1669 a největší cca 300 kg, který pořídili Velešovičtí občané v roce 1981.
Opravy o kterých jsou záznamy jsou z nedávné minulosti a to v roce 1948, kdy byl vnitřek kostela renovován. Byl odstraněn jeden boční oltář a kazatelna, pro jejich špatný stav a byla zabudovaná el. Instalace. Součastně provedena restaurace všech obrazů. V r. 1951 byly zakoupeny starší varhany z Drnovic, které nahradily již téměř doslouživší původní. Další velká oprava provedena v roce 1990. Kdy bylo okopán sokl, vykopán odvětrávací kanálek okolo základů, obnovená celá fasáda, opraven částečně krov a položena nová krytina z aluxovaných hliníkových plechů. Součastně nové měděné okapy včetně oplechování celé věže a součastně s tím byla vyrobena nová a pozlacená báň z křížem. Všechny tyto opravy probíhaly za velkého finančního a brigádnického přispění místních farníků.
Poslední oprava v roce 2003 se týkala rozsáhlých úprav vnitřního prostoru. Byla provedená nová elektroinstalace, okopáno vlhké zdivo do výšky cca 2m, ošetření základů chemickou injektáží proti vlhkosti a nová sanační omítka. Vymalováním interiéru byla ukončena poslední rozsáhlá oprava.