14. květen 2020 - Den společné modlitby za lidstvo
Papežská rada pro mezináboženský dialog podpořila výzvu papeže Františka, aby se všichni věřící sjednotili v modlitbě, půstu a v konání dobrých skutků pro lidstvo, a to ve čtvrtek 14. května 2020.
Sdružení náboženských představitelů islámu, judaismu a křesťanství, které vzniklo po podpisu prohlášení o mezilidském bratrství papežem Františkem a imámem Al Tajíbem nyní vybízí ke společné modlitbě za lidstvo. Výbor za mezilidské bratrství, který se zaměřuje na naplňování cílů abúdhábské deklarace, svou výzvu adresoval „bratrům, kteří věří v Boha Stvořitele, a bratrům ve společném lidství po celém světě“.
„Vyzýváme proto všechny lidi po celém světě, aby se obraceli k Bohu v modlitbách, prosbách, postech a skutcích milosrdenství. Každý člověk v každé části světa ať tak činí podle svého náboženství, víry či nauky, aby Bůh zastavil nynější epidemii, zachránil nás v tomto soužení a pomohl vědcům k nalezení účinného léku, aby vysvobodil svět ze zdravotních, hospodářských a humanitárních důsledků nákazy“.
Výbor za mezilidské bratrství v souladu s cíli Prohlášení o lidském bratrství navrhuje, aby se ve čtvrtek 14. května konal den modliteb, postu a proseb za lidstvo. Vyzývá náboženské představitele a lidi po celém světě, aby se k němu připojili a obrátili se k Bohu jedním hlasem. „Kéž Bůh zachová lidstvo, pomůže mu překonat pandemii, navrátí mu bezpečí, stabilitu, zdraví a blahobyt, aby byl svět po skončení pandemie lidštější a bratrštější“, doufá výbor pro naplňování cílů abúdhábské deklarace.
Ve čtvrtek 14. května se ovšem nebudou konat žádná veřejná shromáždění. „Budeme však jednotní v žití univerzálních hodnot jako svědectví o velikosti víry v Boha, která sjednocuje rozdělené srdce a povzbuzuje lidskou duši," stojí v prohlášení.
„I když znovu potvrzujeme důležitou roli medicíny a vědeckého výzkumu v boji proti této pandemii, neměli bychom zapomenout hledat útočiště u Boha, protože čelíme této závažné krizi. Vyzýváme proto všechny národy na celém světě, aby se modlily podle svých náboženských přesvědčení, aby se postily a činily dobré skutky, aby tuto pandemii ukončily.
„Rozhodně není čas na lhostejnost, sobectví a rozdělení, protože celý svět trpí a musí se sjednotit, když čelí pandemii," řekl papež František ve svém velikonočním Urbi et Orbi v neděli 12. dubna.